Találtam egy korabeli filmhÃradót az út épÃtésérÅ‘l!
A Hohe (magas) -Tauern Nemzeti Park területén található Ausztria legmagasabb hegycsúcsa, a 3798 méter magas Grossglockner, és a Keleti-Alpok leghosszabb gleccsere, a Pasterze, de meg kell emlÃteni a gyönyörű vÃzeséseket is, melyek óriási sziklafalakról zúdulnak a mélybe.
Ausztria legmagasabb hegyi útja, amely a 107 -es jelzésű Glocknerstraße része, használatáért a fizetÅ‘ kapuknál külön kell fizetni. A Hohe Tauern természet védelmi területen vezet át. Bruck felöl kb. 1800 m magasról indul (Fusch települést követÅ‘en van az északi fizetÅ‘ kapu) és 26 kanyart, Heiliegenblut felöl kb. 1300 m magasságról (Heilegenblutat elhagyva van a déli fizetÅ‘ kapu) és 27 kanyart kell leküzdenünk a max. 15% -os emelkedésű úton, teljes hossza a két fizetÅ‘ kapu között 45 km. Gépkocsink (fékek, motor) pihenését valamint a csodálatos táj megtekintését, több parkoló biztosÃtja. A Heiligenblúti leágazástól (körforgalom) idul a Franz-Josef-Höhe -re tartó 8.5 km hosszú Gletscherstraße, ennek bejárása benne van az útdÃjban.
Az út legmagassabb pontja 2505 méter, Fuschból indulva (Salzburg tartomány), Heiligenblutba (Karintia tartomány) érkezünk meg, az út két végén fizetÅ‘kapunál az út használatáért fizetni kell. A fizetÅ‘ út használatára, napi, 15 vagy 30 napos jegy vásárolható (bankkártya elfogadás van), ha 15 napon belül legalább kétszer szeretné igénybe venni, akkor a 15 napos jegy kifizetÅ‘dÅ‘bb (napi jegy 34 Euró, 2013 ár). 2010-tÅ‘l bevezettek egy új kedvezményt, ha 1 éven belül újra használja az utat, akkor a régi jegy bemutatásval egy alkalomra 10 Euró az újabb dÃj.
Fuscher Törl -nél hatalmas parkolót találunk, étteremmel. Kitérőt tehetünk az 1.3 km hosszú Edelweiss-strasse -én hajtűkanyarokkal, helyenként nagyon szűk útszakasszal, a felmenetel csak 1-es sebességfokozatban lehetséges, az út meredeksége miatt , a 2571 m magas Edelweiss-spitze -hez. A kilátó toronyból 37 barab három ezres csúcsot láthatunk.
A Großglockner műút általában, május 1-tÅ‘l október 30-ig vehetÅ‘ igénybe, télen le van zárva, mivel értelmetlen lenne a hatalmas hómennyiséget folyamatosan eltisztÃtani az útról. Tavasszal a nyitáskor 800 000 köbméter hótól kell megtisztÃtani az utat. Nyáron sem árt ha van velünk hólánc, mert ha hóesés van, akkor csak hólánccal engedik át az autókat. Augusztusban jártunk oly módon, hogy mivel nem volt nálam hólánc nem engedtek áz körbe kellett kerülni a Felberstarre felé, ez 100 km töbletet jelentett amikor a szálláshelyünk felé mentünk este egy kirándulásból.
Az út 1930-1935 között épült, 3000 ember épÃtette, ekkor még köves út volt. Ma már kétsávos aszfaltos, normál műút. 2010-ben ünnepelték az út 75-ik születésnapját. FelsÅ‘ részén (elágazás, Franz-Josef út (a kilátó 2369 méter magasságban van) innen közelÃthetÅ‘ meg maga a gleccser. A Gletscherstrasse végén kialakÃtott hatalmas parkolóházban állhatunk meg, étteremmel, múzeummal. Elöttünk a 3798 m-es Grossglockner csúcs, alattunk a Grossglockner gleccsere. A gleccserre lejuthatunk néhány perces gyalogúttal, vagy fogaskerekű kabinos felvonóval. Felejthetetlen élményt ad egy séta a gleccseren. Másik kirándulási lehetÅ‘ség, a Gleccserrel párhuzamosan a hegy oldalában kialakÃtott sétaút (túrista út), amely számtalan alagúton át a gleccser felsÅ‘ végében lévÅ‘ menedékházakhoz vezet el.
A gleccsernél tavasszal láthatók a Mormota állatkák, ha szerencsénk van, meg is simogathatók, nekünk volt szerencséntk és megsimogathattuk a felébredő és éhes Mormotákat bundájuk sima, mint egy nyúlé.
A havasi mormota (Marmota marmota) a mókusfélék családjába tartozik és az Európa hegyvidékein élÅ‘ fajtája. A zömök testű állatok mintegy 70 cm-re nÅ‘nek meg, farkuk 15 cm körül van, súlyuk 8 kg-ig terjed. Nappal mozognak és növényekkel táplálkoznak., imádják az almát és a sárgarépát. Különös látvány, amikor hátsó két lábukra álva, elsÅ‘ két mancsukkal fogva az ételt majszolgatják, de az is elÅ‘fordul, hogy akár hárman is békésen megosztoznak egyetlen sárgarépán, és egyszerre fogyasztják el. A mormotacsalád nagyon figyelmes, veszély esetén hangos füttyszóval fújnak riadót, és eltűnnek a föld alatt kialakÃtott járataikban, ezért ha lencsevégre szeretnénk kapni Å‘ket, általában sok idÅ‘re és türelemre van szükségünk.
Külsõ hivatkozások:
|