Ausztriai hosszú hétvégéről (Fusch am der Grossglocner) haza felé jövet, a GPS-ben kitíltottam az autópályákat, és az útvonal tervezést rövid útitervre állítva, láttuk meg az útról, a város fölé emelkedő dombon a várkastély épületét. Ezt meg kell nézni, és felmentünk, autóval egészen a bejárati kapuig aszfaltozott úton.
A várkastélyt egészen szépen helyre hozták, hasznosítása, múzeum és étterem. Érdekes megoldás a belépő 6 EUR/személy, melyből 2 EUR-ot beszámítanak az éttermi fogyasztásba.
Napjainkban a kastély múzeumi kiállításoknak ad otthont. Állandó kiállítások: néprajzi gyűjtemény (a vidéki élet térgyai), rusztikus bútorok (ládák, szekrények), konyhai és háztartási eszközök, textil gyűjtemény a 19.század közepétől a 20.század közepéig, valamint egy pipa gyűjtemény. Hát a pipa gyűjtemény, fantasztikus.
A kastély története az Interneten talált információk alapján. A létesítmény a strasbourgi püspöki rezidenciát Gurk katedrális püspöke építette (1131 - 1167), a várkastély megépítésével a püspök hangsúlyozni szerette volna a Salsburgi püspökségtől való függetlenségét. A várkastélyt erős változások jellemezték a pusztítástól az újjáépítésig, már az építéskor (1147) erős várfallal vették körül. A 12.században úgy alakították ki, hogy állandó életvitelre alkalmas legyen, ebből az időből származik a torony is, a tartózkodási épület ekkor két emeletes volt, és már megvolt a kápolna a keleti szárnyon. A 15.századra az elrendezése már végleges lett, azonban még a 16.században több bővítést végeztek rajta, mai végleges formáját a 17.század végén nyerte el, ekkorra már háromszintes és félkör alakú bástya is tartozott hozzá. A kastély belső udvara reneszánsz árkádos amely csak a 17. század végére jött létre, az utolsó nagy építő, John VIII bíboros Goes (1675-1696), aki a főbejáratot építette, valamint a kápolnát stukkóval és freskókkal díszítette. Egy földrengés (1767), valamint a püspök székhelyének áthelyezése az újonnan épült Pöckstein (1783) vár építésével jelentősége lecsökkent, romlása felgyorsult. A villám okozta tüzek 1858 és 1904-ban még tovább rontották állapotát, az elszegényedett lakosság pedig kőbányaként használva, széthordták minden hasznosítható elemét. Hiába próbálkozott Dr. Jaksch (1920) a Strasbourgi nyilvános kurátora a megmentéssel („helyi bizottság a vár Strasbourg megmentésére") nagyon kis siker volt csak, az állami rendszer sem tudott sokat tenni a megmentésre. 1955-ben létrehoztak egy egyesület "Friends of Strasbourg", döntő támogatást nyújtott az Egyházmegye Gurk, ez lehetővé tette a hatékony mentési műveletek elkezdését. Ezek közé tartozott, a szerkezeti rendszer stabilizálása, a fal veszteségek megszüntetése és a tetők újrafedése, és végül a helyreállították a részlegesen összeomlott íveket. Fontos fejezete Strasbourg kastély megmentésének, amely még nem fejeződött be, akkor kezdődött, amikor a belső terek felújítása elkezdődött, valamint újradefiniálása került a vár szerepe, mint olyan hely, amely hatékony bemutatási hely lehet. A megújult belső terekben folyamatosan kerülnek megnyitásra a létrehozott kiállítások.
A várkastély oldalszárnyában kialakításra került egy étterem, amely várja a vendégeket: Vár Étterem Strasbourg (Frank Bush család ) schlossrestaurant@gmx.at Telefon: +43 (0) 4266 27197 Mobil: +43 (0) 664 381 4167 , +43 (0) 699 195 399 77 Nyitva: május - szeptember, naponta 10.00 - 22.00 óra Meleg ételek 11,00-14,30 óra, szendvicsekkel, süteményekkel és jég 14,30-17,30 óra, este 17,30-21,00 óra Nagyobb csoportok fogadása, előzetes egyeztetéssel. Külsõ hivatkozások:
|