Új Látogatóközpontot adtak át 2010. május végén a kosaras dombon A beruházás 880 millió forintba került. A Pannonhalmi FÅ‘apátság fejlesztési programja keretében elkészült új látogatóközpontban megnyitotta kapuit a Viator Apátsági Étterem és Borbár, valamint Konferenciaterem. A megnyitott látogatóközpont korszerű szolgáltatásokat biztosÃt a hazai és a külföldi vendégek számára egyaránt. A kétszintes, akadálymentesÃtett épületben kapott helyet az étterem és az irodalmi, művészeti és vallási témájú rendezvények számára kialakÃtott elÅ‘adóterem is. A felszÃn alatt kényelmes parkolót alakÃtottak ki gépkocsik és autóbuszok számára, de kerékpártárolót és csomagmegÅ‘rzÅ‘t is létesÃtettek a kerékpáros turistákra gondolva. A létesÃtmény különlegessége a növényekkel gazdagon beültetett zöldtetÅ‘. A projekt további ütemeiben befejezÅ‘dnek az arborétum és gyógynövénykert felújÃtási munkálatai, elkészül a levendula lepárló is és hamarosan megnyÃlik a vendégház, amely lehetÅ‘vé teszi a több napos kikapcsolódást és feltöltÅ‘dést. A FÅ‘apátságot évente mintegy 120 000 turista keresi fel, és a fejlesztéseknek köszönhetÅ‘en, további 20%-os látogatószám növekedést várnak. /Forrás: http://www.evangelikus.hu/okumene_2009-2011/pannonhalman-megnyilt-a-latogatokoezpont-turistakat-es-konferenciakat-fogado-etterem-es-borbar/
A FÅ‘apátság már vezetés nélkül is látogatható az automata idegenvezetÅ‘ rendszer segÃtségével. Az új rendrÅ‘l még nincs saját tapasztalatom. (Ez még nem valósúlt meg - 2012.10.06.)
Fényképezni, videózni szabad, (ingyenes) kivéve a múzeumként működÅ‘ idÅ‘szaki kiállÃtás helyiségben. Látogatható a FÅ‘apátság pincészete is, csak vezetéssel, naponta kijelölt idÅ‘pontokban (lásd a HOME page-t).
996-ban Géza fejedelem meghÃvására a nyugati szerzetesség megalapÃtója, Szent Benedek követÅ‘i érkeztek ide cseh s német földrÅ‘l, valamint Itáliából és alapÃtották meg a monostort, melyet röviddel késÅ‘bb Szent István látott el birtokokkal és privilégiumokkal. Az általa 1002-ben kiállÃtott kiváltságlevélben nem csak az adományokat rögzÃtették, hanem a király szándékát is, mely a bencéseket arra szólÃtja fel, hogy naponta imádkozzanak "pro stabilitate regni nostri", azaz az ország fennmaradásáért, sértetlenségéért - a szerzetesek mind a mai napig eleget tesznek elsÅ‘ királyunk óhajának.
Az apátsági templomban román, korai gót, késÅ‘i gót és reneszánsz elemek egyaránt felfedezhetÅ‘k. A XI. századi, elsÅ‘ épület egy tűzvészben elpusztult és a XII. századi épület jelentÅ‘s méretű maradványai is csak a mai templom falaiban találhatók meg. A ma látható bazilika kialakulásának legjelentÅ‘sebb korszaka a XIII. század-ban Uros apát (1207-1243) kormányzásának ideje. Hatalomra kerülésének elsÅ‘ éveiben kezdÅ‘dhettek az épÃtkezések, a befejezés a felszentelésrol szóló oklevél alapján 1224-re tehetÅ‘. Külsõ hivatkozások:
|