Forrás: http://www.babocsa.hu/index.php?mode=41 "A kelet felől, Csokonyavisonta és Barcs irányából érkezőknek szinte eltéveszthetetlen a Basa-kert. A falu határán kívül, mintegy másfél kilométerre található, bejáratát faragott tábla jelzi. A mintegy 13 hektáros terület legnagyobb nevezetessége és látványossága a csillagos nárcisz. A fehér virágszőnyegként borítja a mezőt tavasz derekán. Egész Európában nincs ekkora kiterjedésű összefüggő nárciszmező, épp ezért a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága védetté nyilvánította. A história szerint e területet a török hódoltság idején a helyi basa ültettette be nárcisszal háremhölgyei gyönyörködtetésére. A virágon nem fog az idő, az évszázadok során minden tavasszal kibontja szirmait. A babócsaiak egy évtizede úgy gondolták, hogy ezt a látványt szívesen megosztanák másokkal is, ezért minden évben megrendezik a Nárcisz napot, amelyen több ezren - köztük szép számmal külföldiek is részt vesznek.
A Basa-kert földje ugyanakkor a felszíni szépségen túl, rengeteg értéket is rejt. Dr. Magyar Kálmán 1984 és 1992 között végzett itt régészeti feltárásokat. A kutatásokból kiderült, hogy állt a kettős föld, majd palánkvár területén kőtemplom, bencés rendház, mellette temető egy kápolnával, valamint egy-egy főúri udvarház több egyszerűbb házzal, valamint külön a falu, majd a város templomai a temetőikkel, egy zarándok és több egyszerű és rangosabb házzal. Előkerült a törökkori iparostelep, de a török gőzfürdő és basaszeráj is. Mindegyikhez nagyon sok és igen értékes tárgyi anyag is tartozott. Mindez részletesen megtudható a dr. Magyar Kálmán szerkesztésében 1990-ben megjelent Babócsa története című tanulmánykötetből, valamint az ugyancsak általa szerkesztett és 2005-ben kiadott Magyar Kálmán-Nováki Gyula: Somogy megye várai a középkortól a kuruc korig című könyvből.
Mint az a falukrónikában is olvasható, ezt a területet is XI-XIV. században a Tibold nemzetség birtokolta. Ők építtették saját temetkezőhelyként a Szent Miklósnak ajánlott bencés apátságot a XI. században."
Saját vélemény: Kíváncsi voltam rá, többször olvastam bejegyzéseket, hogy "hú, egyedülálló, meg haaa, stb., ezért személyesen meglátogattam. Lementünk a térképről, a világ végén van (Budapesttől). A távolság, az időráfordítás nincs arányban a látvánnyal, "töményebb" látványra gondoltam. Az igaz, hogy Magyarországon egyedüláűlló látvány, ekkor aterületen Nárciszokat látni. Belépődíjat kértek (100 Ft/személy, nyugdíjas), egy picike fogadóépületben van kulturált, tiszta WC. A bejárattól jobbra kiépített parkoló van. A parkolótól gyalogosan kel egy emelkedőn felmenni 100 méter, majd egy árkon átívelő fahídon átmenve, tárul elénk a nárcisz mező. Egyszer elmentem, a Rododendron virágzást, minden évben megnézem, ahhoz is kell utaznom jócskán, Nárciszt egyszer megnéztem. Külsõ hivatkozások:
|