Csizmadia Vízimalom bemutatása, Bartos Erika: Zakatoló c. gyermek könyvében: "Nemeshanyban van egy malom, Ott jártam egy nyári napon.
Ott jártam és be is mentem, Csuda finom cipót ettem!
Odabenn a régi gépek Őrzik még a mesterséget.
Ha a molnár búzát őröl, Liszt pereg a malomkőről.
Kint a kertben birka béget, Simogathatsz kiskecskéket!
Gyere el egy vidám napra Vízimalmos Nemeshanyba! "
Forrás: "A vízimalom 1907 -ben épült, Háry Mihály molnár dédapánk építtette. Fia Háry István folytatta apja mesterségét, amit édesapánk Csizmadia Bálint vitt tovább.
A malom 1952 -ig üzemelt, akkor államosították. A TSZ akkoriban magtárnak használta. Az épületet 1972 -ben sikerült újra visszavásárolni. A malom és a molnárház az épületben van, szüleim itt éltek. Én a családommal Ajkán telepedtem le, de szüleim idős kora miatt, 1986 -ban hazaköltöztünk a szülői házba. A malom épülete lehangoló látvány volt, ezért 2001 -ben elhatároztuk, hogy felújítjuk. Sikerült a teljesen üres épületbe egy herendi malomból az egész berendezést, gépeket megvenni, így mind a három szint visszanyerte eredeti állapotát. 2003 óta az épület malommúzeumként működik és látogatható.
Ezért a felújításért ebben az évben a fiam, Csizmadia Zoltán Podmaniczky-díjat kapott, az épület kereken 100 éves, gondoltuk, hogy egy emléktáblával és ünnepséggel tesszük emlékezetessé a centenáriumot.
Csizmadia Elemér 2010, Nemeshany
Elemér bácsi gyerekkori emlékein, történetein keresztül mutatjuk be a korabeli molnárok életét, a vízimalom felépítését, működését. A malomportán szürkemarha, csacsi, kecskék, racka juhok várják a simogatást és a finom falatokat."
Saját tapasztalat. Először 2005-ben találtunk rá a vízimalomra, akkor fejeződött be nemrégen a felújítása. Feleségem a következőt jegyezte be naplójába (ilyet is vezet!) Fájdalmas visszaemlékezést hallottunk Csizmadia úrtól (tulajdonos). A családi molnárház elvesztése az 1950-es években történt, a Nemeshanyban akkor működő 3 vízimalom közül az Övéké volt a legjobb állapotban és a legkedveltebb is volt a környéken. De mivel kicsit jobban ment a családnak (megdolgoztak érte), az akkor divatos megbélyegzést kapták "kulákok", így elveszették a megélhetést biztosító vagyont, a házat és a munka lehetőséget. A malomból mindent elvittek, más malmokba. 1952-ben a helyi TSZ akkoriban magtárnak használta. Az épületet 1972 -ben sikerült újra visszavásárolni, állapota tragikusan romlott, míg az összedőlés nem fenyegette.
A vízimalmot 1907-ben építette Háry Mihály molnár a mai tulajdonos dédapja. 2002-ben saját vagyonukat felhasználva a lepusztult épületet fia segítségével helyreállították 2 évi munkával, eredeti berendezésekkel felszerelték. Mivel a patakot amely működtette a malmot elvezették más felé, ennek pótlását egy villanymotorral helyettesítették, így most látható a malom erőátviteli rendszere, amely mozgásban mutatja meg a berendezéseket.
Beszélgetésünk során szerénységről tett tanúbizonyságot Csizmadia úr. Példaként állította elénk nagyapját és édesapját. Az Ő munkaszeretetükről, becsületességükről, emberi jótetteikről mesélt. Ezeknek állított emléket akkor, amikor a malom felújításával ad lehetőséget a nyilvánosság számára a malom megismerésére. Leírni nem lehet azt az érzést, amelyet a beszélgetés során éreztünk, azt a lelkesedést, ahogyan a malom működését elmondta és a visszaemlékezését gyermekkorából.
Most (2016) amikor a közelben jártun ismét felkerestük, és lám, micsoda változásokon ment át a környezete, létrehozták a szomszédos telek megvásárlásával a "Malomkő Fogadó"-t, melyben 8.db. kétágyas fürdőszobás szállás lehetőséget és a földszinten éttermet (csak az ott lakóknak!) hoztak létre, így rendezvények helyszíneként is hasznosítani tudják.
Gratulálunk a teljesítményhez, és további jó egészséget és sok vendéget kívánunk a családnak. Külsõ hivatkozások:
|