A babenbergi herceg Leopold VI. a dicsőséges, alapította meg 800 évvel ezelőtt a kolostort Lilienfeldben. 1206-ban cisztercita szerzetesek Heiligenkreuzból népesítették be. A lilienfeldi apátság Ausztria legnagyobb középkori kolostorlétesítménye a legnagyobb cisztercita kerengővel és hatalmas könyvtárral.
Az apátság értékes kiállított tárgyakkal dicsekedhet, mint az osztrák állam első hivatalos pecsétje, valamint Ulrich von Lilienfeld Concordantiae Caritatis kézirata.
Nyitvatartási idő: hétfőtől szombatig 8–12 h és 13–17 h, vasár- és ünnepnap: 13–17 h. Vezetés naponta hétfőtől szombatig 10 h és 14 h, vasár- és ünnepnap 14 h (8 személytől előzetes bejelentkezés szükséges az apátság portáján). A vezetéses látogatás helyszínei: a középkori kolostor, a templom, a középkori fejezet ház, a gótikus szökőkút ház, a könyvtár, a középkori vallásos testvérek kollégium, a régi kikötő, a középkori Cellarium. Belépő (2012): 3 EURO, vezetéssel. 7 EURO, nyugdíjas vezetéssel 6 EURO.
Írtam a pforte@stift-lilienfeld.at levelezési címre, hogy szeretnénk meglátogatni vezetéssel a Kolostort, rövid időn belül jött a válasz, hogy rendben pénteken 14 órakor indult a vezetéses látogatás, csupán ketten voltunk. Nagyon kedves Hölgy volt a vezetőnk, mindent megmutatott a Kolostorban és a templomban, amit csak lehetett. Nagy élmény volt betekinteni az épületkomplexumba.
Forrás: http://www.utazgato.hu/ausztria/lilienfeld/ciszterci_apatsag/1105
"1202-ben VI. Lipót osztrák herceg, Stájerország hercege adományozta a Lilienfeldi kolostort a Cisztercieknek „Isten dicsőségére és a Szűz Mária Istenanya tiszteletére”. VI. Lipót részt vett II. András magyar király keresztes hadjáratában a szentföldön, melyről értékes szent kereszt ereklyével tért vissza, melyet az apátságnak adományozott, ez az ereklye ma is nagyra becsült kegytárgya a kolostornak. Halála után VI. Lipót herceget a kolostorban temették el. Lilinefeldben, a többi középkori ciszterci kolostorhoz hasonlóan értékes kódexek és kéziratok készültek és maradtak fent.
A Lilienfeldi kolostorban őrzik többek között a XIV. sz-ban itt készült, gazdagon illusztrált Concordantiae Caritatis-t és a szintén a XIV. században, a Christianus Campililiensis szerzetes által írott számos költeményeket, himnuszokat és szekvenciákat tartalmazó kéziratot. A XVI. században drasztikusan visszaesett a szerzetesi élet Lilienfeldben, mely csak az ellenreformáció idején a XVII. században virágzik fel ismét. 1683-ban a törökök sikertelenül próbálják meg elfoglalni a megerősített kolostort, ahol a nagy számban leltek menedéket a környéken élő emberek.
A XVII. században a középkori kolostort számos barokk épülettel bővítik, a XVIII. században épült a barokk torony és a barokk könyvtár. II. József császár a kolostor 1789-ben bezáratja, de utóda II. Lipót 1790-ben újjáéleszti. 1810-be hatalmas tűzvész elpusztította a kolostor nagy részét. 1826-ban létesült a kolostor ritka és egzotikus növényeket tartalmazó botanikus kertje. 1902-ben ünnepelte a kolostor 700 évfordulóját, mely alkalmából ingyenes kórházat létesítenek.
A II. világháború alatt a németek parancsára a szerzeteseknek el kell hagyniuk a kolostort. 1945-ben a háború végén a kolostor súlyos károkat szenved. Viszonylag sértetlenül átvészeli a Lilienfeldi Apátság az orosz megszállást. 1976-ban VI. Pál pápa a kolostor templomának bazilika minor címet adományoz.
2002-ben ünnepelte az apátság a fennállásának a 800 évfordulóját. A nagyon szép és hatalmas kora gótikus templombelsőt barokk oltárokkal és orgonával egészítették ki." Külsõ hivatkozások:
|