Már korábban is szerettünk voln eljutni Bajára, ez most sikerült, igazából nem sokat vesztettünk volna, ha nem mentünk volna le.
A cél a "Bajai Halászlé" megÃzlelése volt, és ha már oda utaztnk (198 - 198 km), akkor megismernénk magát a várost is.
Bizony mindkét cél eredménye csalódás volt, a halászlé nem volt nagy szám, persze lehet, hogy hibás volt a csárda választásunk, de hát Ãgy sikerült. A város sem nyerte el különösebben a tetszésünket, A PetÅ‘fi szigetet jártuk körbe, egy szóval jellemezve, rendezettlen terület, egy része gazzal benÅ‘tt fás terület, más része olyan mintha már nem használnák. A városházát is magában foglaló fÅ‘téren az épületek rendezettek, nagy parkolóval (ingyenes), a PatÅ‘fi szigetet körülfogó Sugovica partján. Kissé távolabb a Déry kert, amely szépen gondozott virágokkal teli és a Páduai Szent Antal Ferences Kolostortemplom megismerése volt, bár a templomot belül csak rácson keresztül, teljes sötéstségben láttuk, már ami a sötétben látható volt, ez a képek minÅ‘ségén is látható, csak a jó gép tulajdonságainak köszönhetÅ‘, hogy látható valami belÅ‘le.
A Türr István múzeumba nem jutottunk be, oka a Múzeum lapján olvasható: "A teremÅ‘ri létszám megszűnése miatt 2012. május 1-tÅ‘l bizonytalan ideig kiállÃtásaink az alábbi nyitvatartásban látogathatók: 10-15 óra", Ãgy meg sem kerestük a múzeumot, mivel az ebéd jócskán elhúzodott.
Forrás: http://baja.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=159&Itemid=292 Szentháromság tér A velencei Szent Márk térhez hasonlÃtják Baja egyedülálló fÅ‘terét. A turisták egyik legmaradandóbb emlékképe ez a négylevelű lóhere alakban kövezett tér, melynek nyugati oldala gyönyörű kilátást nyújt a Sugovica folyóra és a szemközti szigetre. A tér városképi jelentÅ‘ségű műemlék épületeiben szálloda, üzletek és a turisták információs irodája működik.
Városháza A Sugovicára nézÅ‘ reneszánsz olasz stÃlusú Szentháromság téren áll a mai Városháza, a hajdani barokk Grassalkovich-palota. A múlt század végén, 1862-ben a város megváltotta magát a földesúri függéstÅ‘l, az épület a városé lett. A millennium évében, 1896-ban épÃtették át historizáló, neoreneszánsz stÃlusban – ennek emlékét Å‘rzi az aulában elhelyezett tábla.
Páduai Szent Antal Ferences Kolostortemplom A Városháza mögött áll a ferencesek (barátok) temploma, mely 1728-1756. között barokk stÃlusban épült, s 1780-ban átalakÃtották. Mai arculatát 1928-29-ben kapta. A templom számos értékes berendezése és felszerelése közül kiemelkedÅ‘ jelentÅ‘ségű a barokk kori szószék, a sekrestye, és az 1761-bÅ‘l származó keményfából faragott, körbejárható rokokó öltözÅ‘szekrény. Baján a legrégebbi ismert barokk alkotás a templom külsÅ‘, déli falfülkéjében Máter Dolorosa 1740-ben készült szoboralakja. Jobb oldali magas tornyát tűztoronyként, majd kilátóként használták.
Déri-kert A bajai származású, szülÅ‘városába dúsgazdagon hazatérÅ‘ selyemgyáros, műgyűjtÅ‘ nevét viseli ez a szép sétakert. A Déri Frigyes által megálmodott, és adakozásából 1914-ben létrehozott kertben áll az I. világháború hÅ‘seinek 23 méter magas emlékműve. Ugyancsak itt állÃtották fel 1956-ban az elsÅ‘ magyarországi, forradalmi emlékművet.
PetÅ‘fi-sziget A legismertebb magyar költÅ‘rÅ‘l kapta nevét, amelyet a Sugovica folyón átÃvelÅ‘ hÃd köt össze közvetlenül a belvárossal. A folyópart mellett kiépÃtett sétányon, gyönyörű környezetben járhatjuk végig a szigetet. VendéglÅ‘k, sportuszoda, teniszpályák, ifjúsági tábor várja itt a turistákat. A szigetet körülölelÅ‘ Sugovica folyó a horgászat és a vÃzi sportok kedvelÅ‘i számára ideális, homokos partját pedig a strandolók kedvelik.
Türr István Emlékmű Az 1825-ben született Türr István 16 éves korától az osztrák megszállás alatt lévÅ‘ Lombardiában szolgált, és - a magyar szabadságharc hatására - az olasz forradalom mellé állt. Magyar légiót szervezett, késÅ‘bb Garibaldi oldalán harcolt. A kiegyezés után hazatérve az ország kulturális és gazdasági felemelkedéséért fáradozott. Nevéhez fűzÅ‘dik a Sugovicát a Ferenc-csatornával összekötÅ‘ átvágás, Å‘ indÃtotta el a Korinthoszi- és Panama csatornák épÃtését.
Nem állom meg, hogy néhász mondatot ne Ãrjak le a "Sobri Halászcsárda" kalandunkból, néhány tapasztalat: Feleségem limonádét kért, ezt a fogalmat nem ismerik, Ãgy ásvány vÃz lett helyette. Előételként haltepertÅ‘t kértünk, főételként a Bajai Halászlé volt, desszertként Túroscsusza Sobri módra, minderre 1 + 1/2 órát várakoztunk, Ãgy 2 óra tartamban sikerült elfogyasztanunk. A haltepertÅ‘ néhány falatból állt, telis-tele szálkával. A Bajai Halászlé, rövidem jellemezve, ez egy paprikás (talán tejes) lé volt, hal Ãze?, a mellé kapott két szelet hal (harcsa és ponty), természetesen (?) eredetiben szálkával, Ãzek nélkül. Kenyér hozzá ?, meg sem kérdezték, hogy kérünk-e, egyébként ha kértünk volna akkor 1 szelet 40 Ft., ja maga a halászlé 2.590 Ft, 1/2 liter. Ja még valami, a haltepertÅ‘n nem tudtuk megállapÃtani, milyen halból készült, de telis-tele apró szálkákkal, az Ãze un.pocsolya Ãzű (tavi?), miután megreklamáltunk, a számlában nem szerepelt. Úgy döntöttünk, ide nem megyünk vissza, maradunk a Szegedi Halászlé - Kiskörössy Csárda" halászléje mellett, ettÅ‘l jobbat még nem ettünk, pedig már jó néhány helyen megfordultunk.
Külsõ hivatkozások:
|