A Sás-tó Magyarország legmagasabban fekvő tava (507 méter), átlagos vízmélysége mindössze 1 méter. Korábban egy csapadék és talajvizek által táplált mocsaras terület volt itt, mely egy lefolyástalan mélyedésben alakult ki. Csekély vízfelülettel, viszont nagy sás állománnyal rendelkezett. Kedvelt pihenőhelye volt a vonuló madaraknak.
A tavat az 50-es években először a horgászok „fedezték fel” maguknak: kedvelt horgász- és kirándulóhellyé vált. Ezután jött az ötlet a szélesebb körű idegenforgalmi hasznosításra, melynek megvalósítására 1960-61-ben került sor. Ekkor alakították ki a tóban lévő szigeteket, a partfalakat pedig mintegy 5000 köbméter helyben lévő kő megmozgatásával leburkolták. A tó vízutánpótlását a közelben található Farkas-kúti forrásból biztosították, túlfolyóját szakszerűen kiépítették. A tó alkalmassá vált nyáron csónakázásra, télen korcsolyázásra, a halgazdálkodás pedig egész évben folyt. Elkészültek a szigeteket összekötő fahidak, és egy 10 méter magas fa kilátó. A tó déli végénél megkezdődött az üdülőterület kiépítése, ahol helyet kaptak a társadalmi munkában résztvevő vállalatok üdülőházai is. A szálláshelyek mennyiségét és minőségét fokozatosan emelték a kempingben is.
Csaknem 300 milliós EU támogatással 2014-ben teljesen újjászületett Sástó. A beruházásnak köszönhetően megépült egy többfunkciós, modern turisztikai központ, amely a kemping újonnan kialakított főbejárata mellett kapott helyet. A központ konferencia terme alkalmas előadások, kihelyezett tanórák, erdei iskolás foglalkozások, szakmai találkozók lebonyolítására is.
Felújították a tó és Sástó környékén lévő parkolókat, gyalogos utakat, kialakítottak egy tanösvényt, amely a tavon lévő hidakon, valamint a sástói réten át, érintve a rét feletti erdei parkolót, a meglévő erdei úton egészen a Farkaskút-forrásig halad, bemutatva a Sástó védett élővilágát. A tanösvény érinti az új erdei csillagvizsgálót és a játszóteret, melyeket akadálymentesített úton lehet elérni. A tó kemping felőli oldalán egy burkolt, akadálymentesített sétány épült, és új a közvilágítás is.
A meglévő fahidak, valamint a csónakstég teljesen megújult. A tó környékén akadálymentes nyilvános illemhely üzemel. Megújult a sástói kilátó, díszvilágítást kapott, információs táblák és távcsövek kerültek a kilátó szintjeire. Külsõ hivatkozások:
|