Forrás: www.mocsolad.com Az első családi írásos emlék 1723-ból származik, amikor a család egyik felmenője, Vázsony György megvette Mocsoládot és Piacos Mernyét. Ők építették a Vázsony kúriát., amely ma is a családhoz tartozik, s három szobájával kellemes önellátó ház. A második családi hajlék a mellette álló épület az Eröss kastély (ma a Katolikus templom) volt, majd 1810-14 között építette Kacskovics Mihály a nagykastélyt. A családi elbeszélések szerint, Kacskovics Mihály szépapánk az Eszterházyak ügyvédje volt, s amikor egyszer Eszterházy Pál meglátogatta, felajánlotta neki, hogy kiküldi a főépítészét, hogy egy tisztességes házat tervezzen Mihálynak. A ház egészen tisztességesre sikerült, mert Csehországból hozták a kőműveseket, akik a cseh boltíves gyönyörű, 180 m2-es pincét, valamint a szintén boltíves szobákat falazták. A régi rész tetőszerkezetének gerendái eredetiek, s annak ellenére kibírták az idő és a történelem cseppet sem bársonyos vasfogát, hogy sok fát és gerendát az ötvenes években egyszerűen kifűrészeltek a tetőzetből. Az óriási kémények, méter vastag falak, egyszerű szerkezet jellemzi a majd 200 éves részt.
1819-ben készült el a kápolna traktus, mely a szépen festett, délre néző pipázóból, kőbalkonos szalonból és nyitott verandából, a földszinten (pinceszinten) pedig a kápolnából, előtérből, s "barátszobából" állt. Ehhez a részhez építette hozzá 1924-ben a családba Felvidékről benősült Bánó Iván nagyapánk a legújabb részt, melyben a földszinten a konyha, spejz, iroda, házvezetőnői szoba, német házikisasszony szobája, az emeleten a sárga, a kék szalon, az ebédlő, s a két vendégszoba volt található. Az épület meglehetősen hosszúra sikeredett az átépítések miatt. A teljes épülethossz jelenleg 57 m.
A kastély a háború után osztotta a kastélyok sorsát: államosították, volt iskola, óvoda, szociális lakás, majd TSZ iroda, varroda, nyugdíjasok otthona.
1997-ben vásárolta vissza egy árverésen Bánó Sándor nagybátyánk szülőházának egyik részét. 2002-ben a családi vállalkozásunk megvette a rosszabb állapotban levő másik felét., s elkezdtük a véget nem érő munkát: a kastély és környékének helyreállítását.
Évszámokban: Épült három szakaszban: 1810-14/ barokk kastély rész, építető: Kacskovics Mihály 1819 kápolna traktus és fedett pincelejáró, építető: Kacskovics Mihály 1925 déli szárny, építető: Bánó Iván Az udvarház teljes nagysága: 57 m x 12, illetve 16 m 1949 államosítás 1997 Bánó rész visszavásárlása árverésen 2002 Kacskovics rész visszavásárlása 2004. déli rész+kápolna traktus ( 550 m2) kis pince (55 m2) renoválása: 5 fürdőszobás, kétágyas szoba, 2 díszítőfestéses, cseh boltíves, szoba, nappali, ebédlő, lépcsőházak, kis pince jacussival és infraszaunával, 130 m2 déli terasz, park déli része 2007-ben nagy pince (férőhely 100-120 fő), konyha és Kacskovics rész 2 zárt veranda, egymásba nyíló 4 szoba (ebédlő), konyha, nyugati terasz, drinkbár
Forrás: www.mocsolad.com Nem szokványos szállodába pillant be ezeken az oldalakon, hanem egy középnemes, gazdálkodó család otthonába. Természetesen semmi sem olyan, ami egykoron volt, az elmúlt 50 év csak a puszta falakat hagyta meg az öreg épületeken, nem beszélve a gazdaságról, mely tökéletesen megszűnt. Az épületet 3 szakaszban építették, 2004-ben újítottuk fel az 1925-ben készült részt, illetve az 1819-ben épült kápolna traktust. 2007. év őszén lettünk kész a 200 éves Kacskovics rész renoválásával, mely a konyhát és az ebédlőt is tartalmazza. Ritkán adatik meg, hogy egy leszármazó vegye vissza és újítsa fel ősei házát. Különlegesen nagy szeretettel és odaadással végeztük a munkánkat. Azt szerettük volna, hogy az épület kapcsán a benne valaha élt emberek hangulata, embersége, melegsége is érezhetővé váljon.
Szeretnénk, hogy aki hozzánk látogat el tudja felejteni ezt a rohanó XXI századot, s kicsit vissza tudja magát élni egy idealizált, harmonikus világba.
Hangulatában igyekeztünk felidézni nagyszüleink életfelfogását, a háború előtti életet. Az újabb, Bánó rész földszintje eredetileg a gazdasági helyiségeket, valamint a birtok igazgatására szolgáló irodát tartalmazta. A családi fotók, családfa, a meleg színek az életre, a gyökerekre utalnak. Az emeleten voltak a szalonok: kék, sárga, zöld. Törekedtünk arra, hogy a szobák eredeti színeit megtartsuk, s a fürdőszobákat a szobák színeihez alakítottuk.Az 1819-ben elkészült kápolna traktust az emeleten teljes egészében felújítottuk. Helyreállítottuk a kézzel festett szobákat az eredeti mintákkal és festéssel. A földszinti kápolna restaurálása is folyamatban van.
A régi " kis pincébe " ( épült az 1700 évek közepén) jacussi medencét, infraszaunát tettünk. Az eredeti, toldás nélküli Kacskovics részben bolthajtásos szobák vannak. A méteres falakkal határolt szobák egymásba nyílnak, s két zárt verandával kapcsolódnak a természethez. Két nagy terasz, a déli és a nyugati csalogatja a vendégeket. A konyha a nyugati veranda kávézóját, az ebédlőt, a nagy, 180 m2-es rendezvénypincét , s a teraszokat látja el. Külsõ hivatkozások:
|