2012. június 23-án a Ausztriai Wachauban - Szent Iván éj - a nyári napforduló alkalmával megrendezésre kerülő nagyszabású tűzijátékkal egybekötött ünnepségre az M61 sorozatú Nohab nosztalgia dízelmozdony vontatta élményvonattal, kirándulást szervezett a MÁV Nosztalgia Kft.
Az Élményvonat szerelvénye a budapesti Nyugati pályaudvarról indult, szombaton reggel és vasárnap hajnalban érkezett vissza.
Különleges élményben volt része annak aki résztvett az Élményutazáson. A szervező és személyzete mindent megtett, hogy a résztvevők különleges, maradandó élményben részesüljenek. Az utazás során pontos tájékoztatást kaptunk a lehetőségekről.
Az utazás során az útvonal mentén sok-sok érdeklődő és vasútbarát várta, fényképezte a szerelvényt, az osztrákoknál ritkaságszámba megy, hogy dizelmozdony vontatta élményvonatot lássanak. A programok végső helyszíne Spitz an der Donau-ban volt, a kis állomáson három nosztalgia szerelvény is osztozott , melyből kettő az osztrákoké volt, gőzmozdpny vontatással.
A képalbumban lévő képek magukért beszélnek.
Szentiván-éj éjszakája A nyári napforduló vagy nyárközép napja a Nap évenként ismétlődő (látszólagos) útjának egyik fontos állomása. Európa számos vidékén még napjainkban is él a nyárközépi tűzgyújtás szokása. Bár a nyári napforduló tűzünnepét már évszázadok óta Szent Iván (János) napjának (június 24) előestéjén tartják, és éppen ezért a legtöbb ember szemében keresztény ünnepnek számít, kétségtelen tény, hogy máig eleven szokásrendszere a kereszténységet messze megelőző korokból ered. Június 24-én ünnepeljük a nyári napfordulót, vagyis azt, hogy ilyenkor a leghosszabb a nappal és a legrövidebb az éjszaka. Ehhez a csillagászati eseményhez kapcsolódik a Szent Iván éj ünnepe, amit már több ezer éve ünnepelnek az emberek.
A nyári napforduló június 21-én van, de ez a nap korábban június 24-re, vagyis Szent Iván napjára esett. A naptárreform és az ezzel kapcsolatos korrekciók miatt azonban a napok mára már elcsúsztak egymástól.
Egy középkori krónikás szerint a nyári napforduló ünnepét a következő, tűzzel kapcsolatos mágikus népszokások jellemzik: 1. hatalmas örömtüzek gyújtása, 2. a szántóföldek megkerülése égő faágakkal, 3. lángoló kerék legurítása egy magaslatról. Bod Péter református lelkész (1712-1769) ugyancsak ezt a három jellegzetes Szent Iván napi szokást említi meg. A XIX. század végéig szinte nem volt olyan falu Európában, ahol ne lángoltak volna fel a nyárközépi tüzek.
Külsõ hivatkozások:
|