Nyáregyháza 2011 évben ünnepli megalakulásának 600 éves évfordulóját, ennek keretében 2011.09.08.11 között hatalmas rendezvénynapokra került sor. Volt itt, sütés-főzés (verseny), tűzoltó bemutató, néptánc, koncert, arcfestés, ugrálóvár, modell hajó-, és repülő bemutató,. és sok-sok finomság, vidám hangulattal fűszerezve.
A község nevének "Nyár" előtagja egykori nyárfás helyre utal, melyhez az "egyháza" utótag akkor járulhatott hozzá, amikor a falu elpusztult, és csak templomának romjai maradtak meg. Helytörténeti kutatások szerint a Nyáry család, amelynek neve összefonódik a község történelmével, már az 1300-as évek első felében tekintélyes birtokkal rendelkezett Nyáregyházán, ill. az akkor "Nyár"-nak nevezett birtokon.
A települést elÅ‘ször, 1411-ben, "Nyareghaz" formában emlÃtik egy Zsigmond király által kiadott oklevélben. Ezekben az idÅ‘kben Zsigmond a hűségére visszatérteknek a birtokjogukat megerosÃtÅ‘ adományleveleket állÃtott ki, ami azért volt fontos, mert a birtokosoknak védelmet nyújtott a hatalmaskodások ellen. Ez késztette a Nyáry családot arra, hogy birtokukra több Ãzben is királyi adományt szerezzenek (1417, 1438).
Nevezetességei
- Református-evangélikus közös templom, Nyáry Pál u. 28.
Az evangélikusok és a reformátusok által közösen használt templom késÅ‘ barokk stÃlusban - homlokzat elÅ‘tti toronnyal - épült a XIX. század végén. Az evangélikus oltár a szószék mellett áll, és a református istentiszteletek alatt letakarják. Amikor az evangélikusok használják a templomot, az oltárt a szószék elé húzzák, és a helyére a református úrasztalát helyezik el.
- Református templom – Felsőnyáregyháza
A mindössze 40 űlÅ‘helyes kis templom az 1980-as években épült az 50 évvel "öregebb" harangtoronyhoz. Különlegessége, hogy a tornyában lévÅ‘ kisebb harang (1826-ban öntötte Eberhard Henrik, Pesten) eredetileg Nyáry Pál gazdaságában volt munkára hÃvó harang, melyet az étkezések idején is megkondÃtottak. Ez a harang kisérte utolsó útjára 1871. április 24-edikén Nyáry Pált, az 1848-as forradalom egyik vezéralakját. Nyáry Pál 1871-ben Pesten vetett véget életének, majd szülÅ‘faluja mellett temették el, s akkor töltötte be a harang ezt a szomorú szerepet.
- Római Katolikus templom, az egykori Wekerle-kúria (Jézus szÃve-plébánia), Dózsa György u. 5., telefonszám: 29 / 490 - 010, kapcsolattartó: Plébániahivatal
Az egykori Wekerle-kúria klasszicista stÃlusban épült 1830-ban. Wekerle Sándor miniszterelnök a XIX-XX. század fordulóján vette meg a kúriát Fabiny Teofiltól, a Tisza kormány egykori igazságügy-miniszterétÅ‘l. A II. világháború után, templom hiányában, a katolikusok kapták meg az épületet, és ma is római katolikus plébánia és misézÅ‘hely.
- Nyáry-kúria, Dózsa György u. 30.
- Mannó-kastély, Dózsa György u. 30.
- Nyáry Pál politikus
Nyáregyháza történelmének legkiemelkedobb alakja Nyáry Pál politikus, itt született, 1805. február 27-én. Az 1848-49-es szabadságharcban való részvételével alapozta meg máig tartó hÃrnevét. Az 1835-tÅ‘l Pest Megye fÅ‘jegyzÅ‘jeként, majd alispánjaként tevékenykedÅ‘ liberális nemesi politikust a szabadságharc leverése után 10 évi várfogságra Ãtélték, ahonnan 1856-ban tért vissza kúriájába. Nagy érdemének tekinthetÅ‘, hogy visszatérése után iskolát szervezett a faluban, felismerte az alsóbb néprétegek iskoláztatásának, szakképzésének szükségességét. Nyáry Pál 1871-ben Pesten vetett véget életének, majd szülÅ‘faluja mellett temették el, 1871. április 24.-dikén.
- Nyáry Pál mellszobra, Nyáry Pál út 20.
A róla elnevezett iskola előtt áll a település legkiemelkedőbb személyiségének, Nyáry Pálnak (1806-1871) mellszobra.
- Nyáry Pál sÃrja
A temetÅ‘ melletti platánsor végén, a községet határoló, parkosÃtott akácerdÅ‘ben található.
- Schodelné Klein Rozália szobra, Nyáry Pál út 20.
Az elsÅ‘ nagy magyar primadonna, Európa több nagyvárosában is fellépett a XIX. század közepén. Szobra szerelmének, Nyáry Pálnak a szülÅ‘falujában áll, a helyi általános iskola elÅ‘tt. A szÃnésznÅ‘ nemcsak énekhangja miatt volt ismert, hanem a Nyáry Pál alispánnal, a reformkor meghatározó politikusával folytatott viharos szerelme miatt is. Halála után a művésznÅ‘t Nyáry Pál szülÅ‘falujában, Nyáregyházán temettette el, sÃrja a községet határoló, parkosÃtott akácerdÅ‘ben található. Kapcsolatuk hosszú ideig foglalkoztatta a reformkori nemesi közvéleményt.
- Schodelné Klein Rozália sÃrja
A temetÅ‘ melletti platánsor végén, a községet határoló, parkosÃtott akácerdÅ‘ben található Schodelné Kiss Rozália, az elsÅ‘ nagy magyar primadonna (1811-1854) sÃrja. - Ezredvég Múzeum és Babagyűjtemény, Náry Pál u. 37.
Külsõ hivatkozások:
|