Mezőkövesd a Bükk-hegység déli lábánál, az Alföld és az Északi Közép-hegység találkozásánál terül el. Itt halad el az M3 autópálya, a 3-as számú országos főút és a Budapest-Miskolc-Kassa vasúti fővonal. A Mátra-Bükk kiemelt üdülőkörzetéhez tartozik.
emlékek azt mutatják, hogy már a népvándorlás korában lakott település volt és feltételezhetÅ‘, hogy a honfoglaló magyarság is megtelepedett ezen a helyen. Keletkezésének idejét nem ismerjük, de az egri káptalan dézsmaszedÅ‘je 1275-ben lakatlan faluként tünteti fel, ami azt mutatja, hogy nem sokkal korábban még dézsmálható lakott település volt. Egy 1323-as oklevél úgy emlÃti, mint a diósgyÅ‘ri királynéi uradalom tartozékát, s kisebb hányódtatás mellett a középkorában végig a diósgyÅ‘ri várbirtok legnyugatibb települése volt. Az Anjouk uralkodása idején sokat fejlÅ‘dhetett, mert a 15. Században már rendszeresen mezÅ‘városként emlÃtik.
Mátyás 1464-ben pecsétet adott a városnak, s kiváltságlevelét 1472-ben megerÅ‘sÃtette, s mivel a város sokat szenvedett a huszita háborúktól, minden adófizetés alól mentesÃtette, csupán évente 200 aranyforintot tartoztak fizetni a diósgyÅ‘ri várnagynak. A város kiváltságait II. Ulászló és II. Lajos is megerÅ‘sÃtették, sÅ‘t ez utóbbi engedélyezte a Cserépvár körüli erdÅ‘kben a fakitermelést is.
A 19. század végén jó vásárlóerÅ‘vel rendelkezÅ‘ parasztgazdaságok voltak a községben, az 1860-as évektÅ‘l vasúti fÅ‘vonal érintette, amely megkönnyÃtette a szállÃtást és bekapcsolódhatott a kapitalista gazdasági rendszerbe.
A vendéglátóegységek száma ugrásszerűen megnövekedett az elmúlt években a térségben. A vendéglátásban működő vállalkozások formájukat tekintve hasonlóan, mint a kereskedelemben, az egyéni vállalkozások vannak többségben. Ezek a vállalkozások alkalmazkodtak a strandfürdők nyitva tartásához és az idegenforgalomhoz.
Mezőkövesd és térsége életében jelentős szerepet tölt be a turizmus. A Dél-Borsodi Kistérség két megye - Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén - határán a Bükk-hegység és az Alföld találkozásánál fekszik.
A Dél-Bükk több mint hatszáz méteres hegycsúcsaitól, a lágy lankákon, szőlődombokon át, le egészen a Borsodi Mezőség pusztájáig változatos tájkép, barátságos falvak, természeti és kulturális látnivalókban gazdag táj várja a felfedezőket.
Hagyományos rendezvények Március v. április : Matyó Húsvét Május v. június : Matyó Pünkösdölő Július első hétvégéje : Mátyás Király Reneszánsz Hétvége Július közepe : Zsóry – Fesztivál Július és agugusztus : Matyó lakodalmas Augusztus első hétvégéje : Matyóföldi Folklórfesztivál Augusztus második hétvégéje : Fúvószenekarok és Mazsorett Csoportok Nemzetközi Fesztiválja Augusztus hármadik hétvégéje : Hagyományőrző Csoportok Regionális Találkozója Szeptember : Zsóry Lovas Napok Szeptember első hétvégéje : Országos Mezőgazdasági Gépésztalálkozó
Külsõ hivatkozások:
|