Az egykori Gömör vármegye részét képzÅ‘ település elsÅ‘ okleveles emlÃtése 1283-ból származik, mikor a IV. László király a Rátolth nemzetségnek ajándékozza Putnokot és a hozzá tartozó birtokokat. A Putnoky család közel 300 éven keresztül uralja Putnokot, melyet a család birtokainak központjává tesz. Ekkor épül a plébánia, a család udvarháza és a település temploma is. A település vásár- és vámjoggal is rendelkezik. 1423-ban királyi sókamara épül a városban. 1427-ben az udvarház megerÅ‘sÃtésével felépül Putnok vára. A Putnokyaknak köszönhetÅ‘en a 16. század közepére Putnok elnyeri a földesúri városoknak járó kiváltságokat.
A trianoni békeszerzÅ‘dés és annak társadalmi-, gazdasági következményei éles törést jelentettek a város számára. Az egykori Gömör vármegye felbomlásával, Putnok elveszÃtette tradicionális gazdasági, kereskedelmi és kulturális kapcsolatait. A II. világháborút követÅ‘en Putnok korábbi gazdasági, kulturális szerepkörét és intézményeit fokozatosan átveszi Ózd.
Putnok látnivalói
A város egyik fÅ‘ látnivalója az 1834-ben klasszicista stÃlusban épült egykori Serényi kastély, melyet a korábbi vár helyén épÃtett Serényi Alajos. |  |
- A Serényi téren található az 1600-as években épült, de külsÅ‘ megjelenésében jelenleg nem túl jellegzetes épület, ahol a Gömöri Múzeum kapott helyet. A Múzeumban "Társadalom - Természet" cÃmű, a térség történetét, néprajzát bemutató állandó kiállÃtást láthatunk.
- A város köztemetÅ‘jében találhatjuk az 1860-ban neoklasszicista stÃlusban készült Serényi kriptát A kripta Ybl Miklós tervei alapján készült. A korábban megrongált sÃrhelyet 1999-ben az önkormányzat újÃtatta fel.
 | A város fÅ‘terén került elhelyezésre gróf Serényi Béla egész alakos szobra, Kiss László (Putnok város szülöttének) szobrászművész alkotása (2000) A szobor az egykori Kisfaludi Strobl Zsigmond gróf Serényi Béláról készűlt bronz szobor helyére került felállÃtásra. A régi szobrot 1940-ben ismeretlen helyre vitték. |
- A Kossuth és a Rákóczi utca sarkán található L alakú, oszlopos, tornácos, vakolatdÃszes kisnemesi kúria a népi épÃtészet szép példája. A magántulajdonban lévÅ‘, az utóbbi években szépen helyreállÃtott műemlék épületben nem túl szerencsés módon jelenleg egy turkáló működik.
- Az 1994-ben nyÃlt Holló László Galéria az un. Seres házban kapott otthont. A nagyobbrészt Holló László alkotásait bemutató állandó kiállÃtása mellett, többek között Feledy Gyula, Reich Károly, Medgyessy Ferenc, Tóth Sándor, Kis Nagy András, Zádor István, Szilágyi Imre művei is bemutatásra kerültek a galériában.
EmlÃtést érdemel még az 1832-ben épÃtett római katolikus templom. A templom értékei közé tarozik a fából készült fÅ‘oltár és a két oldalán található szobrok. A város egykori fatemploma helyén épült 19. század fordulóján a késÅ‘barokk stÃlusú református templom. Az 1852-ben alapÃtott, ma már városilag védetté nyilvánÃtott zsidótemetÅ‘je a város korábbi zsidó lakosságának emlékét Å‘rzi. |  |
Külsõ hivatkozások:
|