2012.10.24 - MTI (Origo) A reneszánsz világot szeretnék újrateremteni Ozorán azzal a másfél milliárd forintos fejlesztéssel, amelynek támogatási szerződését csütörtökön a helyszínen írták alá. Folytatódik a várkastély felújítása, a község pedig egy reneszánsz főteret kap. (Forrás: http://www.origo.hu/utazas/20121025-masfel-milliard-az-ozorai-pipovar-felujitasara.html)
2015. december 17. · Az Európai Unió és a Magyar Kormány csaknem 1,7 milliárd forintos támogatásával befejeződött az Ozorai Várkastély és környezete turisztikai fejlesztését célzó program első üteme. A fejlesztés eredményeként a várkastélyban 2015 többek között reneszánsz élményházat, valamint interaktív vártörténeti kiállítások megrendezésére alkalmas tereket alakítottak ki, valamint helyreállították a Tolna megyei község főterén az Esterházy-fogadó barokk épületét, amelyben egykor először lépett a világot jelentő deszkákra a vándorszínész Petőfi Sándor. (Forrás: https://www.facebook.com/pipovarkastely/)
Ozorai Pipo, Zsigmond király kegyeltje 1416-ban kezdi el építeni a hazai emlékanyagban páratlannak számító várkastélyát. Jellegzetesen olaszos, későgótikus várkastélyát valószínűleg Manetto Ammannatini tervezi. A szabályos négyzet alaprajzú épület sarkain egy-egy torony állt.
A várkastélyt kívülről, a domb alján egy szintén négyzet alaprajzú külső fal is keretezte, ennek a lábainál lévő várárokba pedig bevezették a Sió vizét is. Így egy hadászatilag sem jelentéktelen erősséghez jutott Pipo, ami azonban a korának zord magyar váraitól merőben eltért lakályosságával is. Pipo 1418-ban ferences kolostort is alapít a helységben, amivel tovább növeli a hamarosan mezővárossá váló település rangját. 1423-ra a vár már biztos, hogy kész, mert ekkor fogadja itt Zsigmond királyt. Pipo 1426-os halála után az özvegy hamarosan a Héderváriaknak engedi át vár tulajdonjogát, akik több mint száz évig lesznek urai. Első jelentős ostromát 1491-ben kénytelen elviselni, ekkor Habsburg Miksa foglalja el egy rövid időre a Mátyás halála utáni anarchikus időben. Talán ezután kezdődik meg reneszánsz átépítése is, aminek megtalált faragványtöredékeit az 1510-es évekből származóknak tartják. Ezek a reneszánsz faragványok a Pécsen találtakkal mutatnak rokonságot, és kőanyaguk is a Mecsekhez köthető. A Hédervári család kihalása után az agresszív birtokszerzéseiről is elhíresült Enyingi Török Bálint veszi be a várat 1537-ben. 1545-ben foglalja el a török, akiknek hosszú uralmát csak 1599-ben szakította félbe egy rövid periódus. Amikor Bádeni Lajos csapatai 1686-ban felszabadítják Ozorát, a középkori és reneszánsz pompájából már nem sok látható. Ekkor kezdődik a vár új korszaka az Esterházyak uralma alatt.
A Várat állami támogatással 2001-re teljesen felújították, ma múzeum látogtaható a várban. A2006 végén vette vagyonkezelésbe a Műemlékek Állami Gondnoksága az ozorai várkastélyt. A kortársak által pompás castello-ként emlegetett reneszánsz várkastély része annak a kulturális tárca által kiemelten támogatott Országbemutató Program-nak, amelyet a MÁG munkatársai állítottak össze a Nemzeti Fejlesztési Terv számára.
A várkastély a Dél-Dunántúli Régió kiemelten fontos műemléke, nagy kiterjedésű vonzáskörzetet tud lefedni. Az egyetlen magyar alapítású lovagrend, a Sárkányos lovagrend, a lovagi kultúra, valamint Luxemburgi Zsigmond uralkodásának, Ozorai Pipó és a magyar-olasz kapcsolatok bemutatóhelye. A lovagi kultúra, a lovagjátékok interaktív bemutatóhelye.
A várban 4 db. vendég szoba is kialakításra került. A szállóvendégek kulcsot kapnak a várhoz, a múzeum zárását követően úgy érezhetik, mintha a vár urai lennének a kihalt vár csak az övéké. Külsõ hivatkozások:
|