A település több mint kétezer éves múltra tekint vissza, már a római korban lakott település volt. Igazán jelentÅ‘ssé azonban a XIX. században vált, ekkor a hazai kulturális és társadalmi élet egyik legjelentÅ‘sebb központjaként tartották számon. HÃres költÅ‘k, Ãrók, politikusok töltötték itt a nyarat, lelték gyógyulásukat. Vonzereje gyönyörű fekvésében, szénsavas forrásainak gyógyhatásában, a felvidéken termÅ‘ zamatos, jó boraiban, de legfÅ‘képpen az itt élÅ‘ emberek vendégszeretetében rejlik. Történelmi, kulturális hagyományaink, évtizedekre visszatekintÅ‘ rendezvényeink és természeti kincseink minden évszakban városunkba csábÃtják az érdeklÅ‘dÅ‘ket.
Nevét elÅ‘ször 1211-ben a tihanyi apátság birtokösszeÃrásában emlÃtik. A mai Füred területén a középkorban több település létezett. ElsÅ‘sorban a máig is folyamatosan tovább élÅ‘ - de fontosabb szerepet csak a reformkor óta játszó - Füred. TÅ‘le nyugatra Papsoka - a XIV. századtól Siskének nevezik - helyezkedett el, mely rövidesen összeolvadt Füreddel. FüredtÅ‘l északra a Kéki-völgy napjainkig megÅ‘rizte az egykori Kék falu nevét. Ez a település a török hódoltság alatt pusztult el. A ma Füred északkeleti részét képezÅ‘ Arács 1954-ig önálló község volt. Az Arácstól délkeletre fekvÅ‘ Magyaré települést a középkor végére felszÃvta Arács.
BefejezÅ‘dött Balaton partjának átépÃtése, sétáló utcás vendéglátó helyek sokasága épült meg. Igazi idegenforgalmi, Európai szÃnvonalú megjelenésű az új beruházás eredménye.
Idézet az Ingatlanmenedzser WEB lapról (HÃrek | 2009. január 10. 09:41) "Bóka István elmondta, hogy 1,9 milliárd forintos beruházásról van szó, melybÅ‘l 1,5 milliárdot tesz ki az Új Magyarország Fejlesztési Program keretében elnyert uniós és kormányzati támogatás, 400 milliót pedig a város biztosÃt a költségekhez. A fideszes polgármester közlése szerint a projekt megvalósÃtásának második üteme is döntÅ‘en a kulturális turizmussal kapcsolatos fejlesztéseket tartalmazza.
Kifejtette: a reformkori városmagot sokáig elcsúfÃtó, volt szovjet üdülÅ‘ helyén dÃszparkot alakÃtanak ki, továbbá felújÃtják a történelmi városrész három "szimbolikus jelentÅ‘ségű" műemléki épületét, Ãgy a Jókai- és a Vaszary-villát (Vaszary Kolos egykori hercegprÃmás "mesebeli kastélyát"), valamint a Blaha utca 3. szám alatti, hajdani fürdÅ‘igazgatósági rezidenciát.
A Vaszary-villa megújuló, kétezer négyzetméternyi alapterültén galériát, képzÅ‘művészeti bemutatótermeket alakÃtanak ki, a Jókai-villában pedig az Ãró életérÅ‘l, életművérÅ‘l olyan igényes tárlatot kÃvánnak létrehozni, amely megfelel a XXI. századi követelményeknek - fogalmazott a polgármester.
A Kerektemplom melletti egykori fürdÅ‘igazgatói rezidenciában a városi helytörténeti gyűjtemény kap majd helyet - tájékoztatott Bóka István. Hangsúlyozta továbbá, hogy új parkot alakÃtanak ki a szÃvkórház elÅ‘tt, s megszépül a Rózsakert és a Tagore sétány melletti Széchenyi park is. A történelmi városmag három utcáját is felújÃtják, új burkolata lesz a Táncsics, a Csokonai és a Honvéd utcának, járdáik pedig dÃszkövezést kapnak. A polgármester tájékoztatása szerint a közel kétmilliárdos fejlesztési projektet az idei év végére befejezik, de a Vaszary-villa kivételével a többi felújÃtással és a parképÃtéssel már a nyári fÅ‘szezonra végeznek."
A beruházás befejezÅ‘dött a három kiemelt objektum megújúlt és megnyÃlt a nyilvánosság számára 2010, május 29-én. Külsõ hivatkozások:
|