A Jókai-kert Budapesten a Svábhegyen, a Költő utca 21. alatt található. A kert természetvédelmi terület.
Jókai Mór 1853-ban vásárolta a kÅ‘bányának használt területet, ahonnan pazar kilátás nyÃlt a Gellérthegyre, a Dunára és a városra. DÃsz- és gyümölcsfákat ültetett, hogy felfogják az északi szelet. Teraszosan alakÃtotta ki a kertet, feltöltötte termÅ‘földdel és szÅ‘lÅ‘t telepÃtett. Konyhakertet is kialakÃtott és rózsákat nemesÃtett. Ide vonult el a város zajától falusias környezetbe.
A Jókai-villa megsemmisült, ám a présház megmaradt. Egy kis emlékszobában láthatók személyes tárgyai. A parkban áll Róna József Anakreón-szobra, melynek arcát Jókairól mintázta.
A Jókai emlékeken túl a kertben számos madárfajt megfigyelhetünk és ásványtani kiállÃtást is láthatunk az egyik ösvényen. A Jókai által ültetett fák közül is láthatunk még néhányat a parkban. A kert munkanapokon szabadon látogatható.
Az 1850-es években a budai Sváb-hegy egyre népszerűbb kiránduló- és nyaralóhely lett a pesti polgárok körében. Ekkor vásárolt itt birtokot Jókai Mór feleségével, Laborfalvi Rózával együtt. A gyümölcsfákkal, szÅ‘lÅ‘vel, virágokkal, madarakkal teli kertben szerzett élményeit megosztotta olvasóival is. Regényeiben és kertészkedéssel kapcsolatos ismeretterjesztÅ‘ cikkeiben Ãrta meg tapasztalatait. Miközben jellegzetes, lila tintás betűivel papÃrlapok ezreit töltötte meg, borászkodott is, gyümölcskiállÃtásokra vitte terményeit és a parlamentben is felszólalt szÅ‘lészeti témákban. Laborfalvi Róza falusi gazdaasszonyokat felülmúló szakértelemmel irányÃtotta saját sváb-hegyi birodalmát: a konyhát, veteményeskertet, baromfiudvart, gondozta újfundlandi kutyáit, madarait. Nyaralójuk helyén ma a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóságának épülete áll, a volt présház a PetÅ‘fi Irodalmi Múzeum kiállÃtásának ad otthont. Jókai Mór természethez való viszonyát ma is példaértékűnek és követendÅ‘nek tekinthetjük. Műveinek (újra) olvasásához és a természet csodáinak hozzá hasonlóan lelkes megfigyeléséhez kÃvánunk jó szórakozást! MegközelÃthetÅ‘: fogaskerekűvel vagy a 21-es autóbusszal a KöltÅ‘ utcai megállóig Külsõ hivatkozások:
|