A kastély magán tulajdonban van, de Múzeumként is üzemel, Ãgy egy része látogatható. A recepciónál (pénztár és shoop) magyar nyelvű vezetÅ‘ segédlet (4.db. A4 lap), a németűl nem tudókat is jól eligazÃtja a Múzeumban, melyet illik a látogatás végén visszaadni. A shoop-ban sok minden kapható, mi szem-szájnak ingere, Ãgy különbözÅ‘ kiadványok (könyvek, CD, DVD, Videó), a hely barack likör specialitása, és sok-sok féle ajándék tárgy. Természetesen bankkártyával lehet fizetni.
Az Artstetteni kastélyt, I. Ferenc császár szerezte meg 1823-ban. Azóta családi birtok, ma Anita von Hohenberg főhercegnő, Ferenc Ferdinánd trónörökös dédunokájának tulajdona.
A katélyban a Ferenc Ferdinánd főhercegnek szentelt múzeumot 1982-ben nyitották meg.
VI. Károllyal (a magyar történelem III. Károly királyával) kihaltak a Habsburgok. Lánya, Mária Terézia alapÃtotta férjével, Lotaringiai Ferenccel, az új Habsburg-Lotaringiai dinasztiát.
I. Ferenc József császár és Rudolf trónörökös A leghÃresebb osztrák császár 68 évig uralkodott: 1848-tól 1916-ig. Felesége, Erzsébet ("Sisi"), bajor hercegnÅ‘ volt. Egyetlen fiúk, Rudolf trónörökös, Mary Vetsera bárónÅ‘vel együtt öngyilkosságot követett el 1889-ben Mayerlingben (Alsó Ausztria), Rudolf felesége Stefánia belga hercegnÅ‘ volt. Leányuk, Erzsébet, elÅ‘ször Windisch-Graetz herceghez ment férjhez, másodszor Leopold Petznekhez. A szociáldemokrata párt iránt tanúsÃtott szimpátiája miatt "vörös fÅ‘hercegnÅ‘nek" nevezték.
Ferenc Józsefnek három öccse volt: Fedinánd Miksa, Károly és Lajos Viktor.
Károly Lajos fÅ‘herceg a művészetnek és az iparművészetnek szentelte magát. SzÃvesen szervezett kiállÃtásokat. Három fia volt: Ferenc Ferdinánd trónörökös, Ottó, a késÅ‘bbi utolsó osztrák császár, Károly apja, és Ferdinánd, aki Ferenc József császár akarata ellenére polgári származású lányt vett feleségül. Károly császárnak 1919-ben el kellett hagynia Ausztriát. Madeira szigetén halt meg 1922-ben. Zitával, Bourban-Párma hercegnÅ‘jével kötött házasságából származik Otto von Habsburg dr., az európai politikus, akinek Ferenc Ferdinánd fÅ‘herceg volt a keresztapja.
Ferenc Ferdinánd, Gráczban született 1863 december 18-án. Hét éves volt, amikor anyja meghalt. Mostohaanyja, a portugál Mária Terézia vette át nem sokkal később a nevelését.
Ferenc Ferdinánd szeretett utazni, legszÃvesebben civilben, anélkül, hogy felismerhették volna, és - ahogy az akkoriban szokásos volt - mindenfajta testÅ‘rség nélkül. 1892-1893-as világkörüli útja legismertebb. Akkor szerette meg a tengert, visszatérése után lett a régi Ausztria legexkluzÃvabb jachtklubjának, a cs. és kir. jachtosztagnak a parancsnoka. Ferenc Ferdinánd látta utazása során, hogy mennyire fontos egy saját flotta. Trieszt, Fiume, Póla voltak Ausztria-Magyarország legnagyobb kikötÅ‘i, az osztrák-magyar kereskedelmi hajók az egész világot bejárták. Ferenc Ferdinánd 1900-ban vette feleségül a nem uralkodó dinasztiából származó Chotek Zsófia grófnÅ‘t, miután sokáig harcolt a császár beleegyezéséért. Ennek államjogi következményei is voltak: Ferenc Ferdinándnak le kellett mondania leendÅ‘ felesége és várható gyerekei nevében a trónról. Leszármazottjai a Hohenberg nevet kapták, és nem tartoztak a császári családhoz. A gyerekek: Zsófia (1901), Miksa (1902), és ErnÅ‘ (1904).
Utolsó utazása a boszniai katonai hadgyakorlatokhoz vezette Ferenc Ferdinándot és nejét, ahol különbözÅ‘ vallású népek éltek. A látogatás célja nem az ortodox szerbek provokálása volt, mint ahogy azt késÅ‘bb állÃtották. A hivatalos szarajevói látogatás során 1914 június 28-án, vasárnap, egy fantasztikus serdülÅ‘korú merénylÅ‘ agyonlÅ‘tte a trónörököst és nejét. Ausztria-Magyarországnak Németországhoz való viszonya szabta meg az események további menetét: a monarchia belesodródott a világháborúba. Az a legenda, hogy Konopischtban beszélték meg a világháborút, 1921-ben a csehszlovákiai birtokok elkobzásához vezetett. Egy 9 mm-es browninggal ölték meg a trónörököst és nejét. Földi maradványaikat hajón és vonaton szállÃtották Artstettenbe, ahol eltemették Å‘ket. A gyilkost 20 évre Ãtélték el (miután még fiatalkorú volt). Még a háború alatt meghalt TBC-ben - abban a betegségben, amelyet Ferenc Ferdinánd legyÅ‘zött.
Artstetent egykoron Ferenc Ferdinánd nejének szánták özvegyi lakhelyéül. Miután 1908-ban a Belvederben egy fiúgyerek halva született, Ferenc Ferdinánd Artstettenben kriptát épÃtetett, amelyet 1917-ben szépen kibÅ‘vÃtettek, miután ArtstetenbÅ‘l "búcsújáró hely" lett, ErnÅ‘ halála után (1954) a déli terasz alatt új Hohenberg-kriptát épÃtetett, amely nem áll a nyilvánosság rendelkezésére.
Külsõ hivatkozások:
|